Το ΤΕΙ Ιονίων Νήσων, στο πλαίσιο της δράσης Εκπαιδευτικές δράσεις για την αξιοποίηση, προώθηση και διασφάλιση της ποιότητας των τοπικών προϊόντων και υπηρεσιών των Ιονίων Νήσων, διοργανώνει δωρεάν Εκπαιδευτικό Σεμινάριο που απευθύνεται σε παραγωγούς, εμπόρους, επιχειρηματίες και υπαλλήλους που ασχολούνται με τον τουριστικό κλάδο, αλλά και σε οποιονδήποτε άλλον άνεργο ή εργαζόμενο επιθυμεί να το παρακολουθήσει.

Με το πέρας των εκπαιδευτικών σεμιναρίων θα ακολουθήσει αξιολόγηση των εκπαιδευόμενων ως προς την εφαρμογή των νεοαποκτηθέντων δεξιοτήτων στο περιβάλλον εργασίας τους. Μετά την διαδικασία αξιολόγησης θα ακολουθήσει η βράβευση των τριών καλύτερων εκπαιδευομένων.

Σε όλους τους εκπαιδευόμενους θα χορηγηθεί βεβαίωση παρακολούθησης επικυρωμένη από το ΤΕΙ Ιονίων Νήσων.

Τα Σεμινάρια θα διεξαχθούν στην Κεφαλονιά, στις αίθουσες του Τμήματος Ψηφιακών Μέσων & Επικοινωνίας του ΤΕΙ Ιονίων Νήσων (Αργοστόλι), σε τρία συνεχόμενα Σαββατοκύριακα: 4 & 5 Οκτωβρίου 2014, 11 & 12 Οκτωβρίου 2014, 18 & 19 Οκτωβρίου 2014. Θα ακολουθήσει η επανάληψή τους στη Λευκάδα, σε ημερομηνία που θα ανακοινωθεί σύντομα.

 

Στόχος του σεμιναρίου

Στόχος του σεμιναρίου είναι η ενίσχυση της επιχειρηματικότητας και η βελτίωση της προστιθέμενης αξίας των παραγόμενων στα Επτάνησα προϊόντων και υπηρεσιών. Ιδιαίτερη έμφαση θα δοθεί σε θέματα ενίσχυσης της επιχειρηματικότητας, μάρκετινγκ, χρήσης νέων τεχνολογιών πληροφορικής και την αύξηση της έντασης της γνώσης (μεσαίας και υψηλής τεχνολογίας) στην τοπική παραγωγή. Η υλοποίηση του προγράμματος των σεμιναρίων θα βασίζεται στην αιχμή των σύγχρονων εξελίξεων και πρακτικών, ώστε να αναπτυχθεί η επιχειρηματικότητα και να αυξηθεί η προστιθέμενη αξία στα τοπικά νησιωτικά προϊόντα (π.χ. αγροτικά προϊόντα) και υπηρεσίες (π.χ. τουριστικές υπηρεσίες).

 

Σε ποιους απευθύνεται

Το εξαήμερο Σεμινάριο είναι δωρεάν και απευθύνεται σε τοπικούς παραγωγούς και επιχειρηματίες, σε αγρότες και κτηνοτρόφους, καθώς και σε επιχειρηματίες και υπαλλήλους που απασχολούνται στον τομέα του Τουρισμού.

Για τη βελτιστοποίηση της εκπαιδευτικής διαδικασίας θα συσταθούν αυστηρώς ολιγομελή, ομογενή τμήματα που θα απαρτίζονται από εκπαιδευόμενους που απασχολούνται ή επιθυμούν να απασχοληθούν τόσο στον πρωτογενή όσο και στον τουριστικό τομέα. Τα τμήματα θα προσφέρουν υψηλού επιπέδου γνώσεις (δίνοντας έμφαση στην πρακτική / καθημερινή εφαρμογή) τόσο σε επίπεδο αρχαρίων όσο και προχωρημένων, επικεντρώνοντας στα ακόλουθα ενδεικτικά εκπαιδευτικά θέματα:

 

  • Τεχνολογίες πληροφορικής και επικοινωνιών μέσω διαδικτύου (e-διαφήμιση)
  • Έρευνα αγοράς
  • Περιβάλλον και ανάπτυξη
  • Δικτύωση μικρομεσαίων επιχειρήσεων και διανομή προϊόντος
  • Βιώσιμη τοπική ανάπτυξη & επιχειρηματικό σχέδιο
  • Πιστοποίηση/τυποποίηση
  • Ηγεσία και παρακίνηση ανθρώπινου δυναμικού
  • Στρατηγικός σχεδιασμός & νέα χρηματοδοτικά εργαλεία

 

Πληροφορίες-εγγραφές

  • Η αίτηση συμμετοχής διατίθεται και ηλεκτρονικά, στη διαδικτυακή διεύθυνση: http://www.teiion.gr/index.php/el/anaouncements/1001–23092014.html
  • Ηλεκτρονική κατάθεση αιτήσεων στο e-mail: spytro@gmail.com
  • Πληροφορίες για τις εγγραφές: Σπύρος Τρουμπέτας (τηλ. 6977782577, ώρες 10:00-17:00).
  • Επιστημονικός Υπεύθυνος: Ανδρέας Βιτωράτος, Αναπληρωτής Καθηγητής (e-mail: a.vitoratos@yahoo.com)

 

Το έργο υλοποιείται στο πλαίσιο της Πράξης «Ανάδειξη του Τεχνολογικού Ιδρύματος Ιονίων Νήσων ως Διεθνούς Πόλου Εκπαίδευσης και Καινοτομίας» του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση» και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο-ΕΚΤ) και από εθνικούς πόρους.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΩΝ

 

Κεφαλονιά, 4-5, 11-12 & 18-19 Οκτωβρίου 2014

Τμήμα Ψηφιακών Μέσων & Επικοινωνίας, Αργοστόλι

 

ΠΡΩΤΟΓΕΝΗΣ ΤΟΜΕΑΣ

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 4 Οκτωβρίου 2014

Α΄ ΤΜΗΜΑ (ΠΠ2)

09:00 – 12:00               Περιβάλλον και  Ανάπτυξη (Φώτης Τσόπελας)

12:00 – 15:00               Δικτύωση Μ/Μ Επιχειρήσεων και Διανομή Προϊόντος (Μιχάλης Σιώζης)

 

Β΄ ΤΜΗΜΑ (ΠΠ3)

09:00 – 12:00               Δικτύωση Μ/Μ Επιχειρήσεων και Διανομή Προϊόντος (Μιχάλης Σιώζης)

12:00 – 15:00               Περιβάλλον και Ανάπτυξη (Φώτης Τσόπελας)

 

Γ΄ ΤΜΗΜΑ (ΠΠ1)

15:00 – 18:00               Έρευνα Αγοράς (Άρης Κουμπαρέλης)

18:00 – 21:00               Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών μέσω Διαδικτύου (e-διαφήμιση) (Αγησίλαος Κονιδάρης)

 

Δ΄ ΤΜΗΜΑ (ΑΠ1)

15:00 – 18:00               Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών μέσω Διαδικτύου (e-διαφήμιση) (Αγησίλαος Κονιδάρης)

18:00 – 21:00               Έρευνα Αγοράς (Άρης Κουμπαρέλης)


ΚΥΡΙΑΚΗ 5 Οκτωβρίου 2014

Α΄ ΤΜΗΜΑ (ΠΠ2)

09:00 – 12:00               Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών μέσω Διαδικτύου (e-διαφήμιση) (Αγησίλαος Κονιδάρης)

12:00 – 15:00               Έρευνα Αγοράς (Άρης Κουμπαρέλης)

 

 

Β΄ ΤΜΗΜΑ (ΠΠ3)

09:00 – 12:00               Έρευνα Αγοράς (Άρης Κουμπαρέλης)

12:00 – 15:00               Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών μέσω Διαδικτύου (e-διαφήμιση) (Αγησίλαος Κονιδάρης)

 

Δ΄ ΤΜΗΜΑ (ΑΠ1)

15:00 – 18:00               Περιβάλλον και Ανάπτυξη (Φώτης Τσόπελας)

18:00 – 21:00               Δικτύωση Μ/Μ Επιχειρήσεων και Διανομή Προϊόντος (Μιχάλης Σιώζης)

 

Ε΄ ΤΜΗΜΑ (ΑΠ2)

15:00 – 18:00               Δικτύωση Μ/Μ Επιχειρήσεων και Διανομή Προϊόντος (Μιχάλης Σιώζης)

18:00 – 21:00               Περιβάλλον και Ανάπτυξη (Φώτης Τσόπελας)


ΣΑΒΒΑΤΟ 11 Οκτωβρίου 2014

Β΄ ΤΜΗΜΑ (ΠΠ3)

09:00 – 12:00               Ηγεσία και Παρακίνηση Ανθρώπινου Δυναμικού (Βαρβάρα Τσιμεράκη)

12:00 – 15:00               Στρατηγικός Σχεδιασμός και Νέα Χρηματοδοτικά Εργαλεία (Σταυρούλα Μπαρμπουνάκη)

 

ΣΤ΄ ΤΜΗΜΑ (ΑΠ3)

09:00 – 12:00               Στρατηγικός Σχεδιασμός και Νέα Χρηματοδοτικά Εργαλεία (Σταυρούλα Μπαρμπουνάκη)

12:00 – 15:00               Ηγεσία και Παρακίνηση Ανθρώπινου Δυναμικού (Βαρβάρα Τσιμεράκη)

 

Δ΄ ΤΜΗΜΑ (ΑΠ1)

15:00 – 18:00               Βιώσιμη Τοπική Ανάπτυξη και Επιχειρηματικό Σχέδιο (Χρήστος Φώης)

18:00 – 21:00               Πιστοποίηση/Τυποποίηση (Ζήσιμος Λυκούδης)

 

Ε΄ ΤΜΗΜΑ (ΑΠ2)

15:00 – 18:00               Πιστοποίηση/Τυποποίηση (Ζήσιμος Λυκούδης)

18:00 – 21:00               Βιώσιμη Τοπική Ανάπτυξη και Επιχειρηματικό Σχέδιο (Χρήστος Φώης)


ΚΥΡΙΑΚΗ 12 Οκτωβρίου 2014

ΣΤ΄ ΤΜΗΜΑ (ΑΠ3)

09:00 – 12:00               Πιστοποίηση/Τυποποίηση (Ζήσιμος Λυκούδης)

12:00 – 15:00               Βιώσιμη Τοπική Ανάπτυξη και Επιχειρηματικό Σχέδιο (Χρήστος Φώης)

 

Γ΄ ΤΜΗΜΑ (ΠΠ1)

15:00 – 18:00               Βιώσιμη Τοπική Ανάπτυξη και Επιχειρηματικό Σχέδιο (Χρήστος Φώης)

12:00 – 15:00               Πιστοποίηση/Τυποποίηση (Ζήσιμος Λυκούδης)

 

Δ΄ ΤΜΗΜΑ (ΑΠ1)

15:00 – 18:00               Στρατηγικός Σχεδιασμός και Νέα Χρηματοδοτικά Εργαλεία (Σταυρούλα Μπαρμπουνάκη)

18:00 – 21:00               Ηγεσία και Παρακίνηση Ανθρώπινου Δυναμικού (Βαρβάρα Τσιμεράκη)

 

Ε΄ ΤΜΗΜΑ (ΑΠ2)

15:00 – 18:00               Ηγεσία και Παρακίνηση Ανθρώπινου Δυναμικού (Βαρβάρα Τσιμεράκη)

18:00 – 21:00               Στρατηγικός Σχεδιασμός και Νέα Χρηματοδοτικά Εργαλεία (Σταυρούλα Μπαρμπουνάκη)


ΣΑΒΒΑΤΟ 18 Οκτωβρίου 2014

Α΄ ΤΜΗΜΑ (ΠΠ2)

09:00 – 12:00               Βιώσιμη Τοπική Ανάπτυξη και Επιχειρηματικό Σχέδιο (Χρήστος Φώης)

12:00 – 15:00               Πιστοποίηση/Τυποποίηση (Ζήσιμος Λυκούδης)

 

ΣΤ΄ ΤΜΗΜΑ (ΑΠ3)

09:00 – 12:00               Δικτύωση Μ/Μ Επιχειρήσεων και Διανομή Προϊόντος (Μιχάλης Σιώζης)

12:00 – 15:00               Περιβάλλον και Ανάπτυξη (Φώτης Τσόπελας)

 

Γ΄ ΤΜΗΜΑ (ΠΠ1)

15:00 – 18:00               Ηγεσία και Παρακίνηση Ανθρώπινου Δυναμικού (Βαρβάρα Τσιμεράκη)

18:00 – 21:00               Στρατηγικός Σχεδιασμός και Νέα Χρηματοδοτικά Εργαλεία (Σταυρούλα Μπαρμπουνάκη)

 

Ε΄ ΤΜΗΜΑ (ΑΠ2)

15:00 – 18:00               Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών μέσω Διαδικτύου (e-διαφήμιση) (Αγησίλαος Κονιδάρης)

18:00 – 21:00               Έρευνα Αγοράς (Άρης Κουμπαρέλης)


ΚΥΡΙΑΚΗ 19 Οκτωβρίου 2014

Α΄ ΤΜΗΜΑ (ΠΠ2)

09:00 – 12:00               Στρατηγικός Σχεδιασμός και Νέα Χρηματοδοτικά Εργαλεία (Σταυρούλα Μπαρμπουνάκη)

12:00 – 15:00               Ηγεσία και Παρακίνηση Ανθρώπινου Δυναμικού (Βαρβάρα Τσιμεράκη)

 

Β΄ ΤΜΗΜΑ (ΠΠ3)

09:00 – 12:00               Πιστοποίηση/Τυποποίηση (Ζήσιμος Λυκούδης)

12:00 – 15:00               Βιώσιμη Τοπική Ανάπτυξη και Επιχειρηματικό Σχέδιο (Χρήστος Φώης)

 

ΣΤ΄ ΤΜΗΜΑ (ΑΠ3)

09:00 – 12:00               Έρευνα Αγοράς (Άρης Κουμπαρέλης)

12:00 – 15:00               Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών μέσω Διαδικτύου (e-διαφήμιση) (Αγησίλαος Κονιδάρης)

 

Γ΄ ΤΜΗΜΑ (ΠΠ1)

15:00 – 18:00               Δικτύωση Μ/Μ Επιχειρήσεων και Διανομή Προϊόντος (Μιχάλης Σιώζης)

18:00 – 21:00               Περιβάλλον και Ανάπτυξη (Φώτης Τσόπελας)

 

Ε΄ ΤΜΗΜΑ (ΑΠ2)

15:00 – 18:00               Ηγεσία και Παρακίνηση Ανθρώπινου Δυναμικού (Βαρβάρα Τσιμεράκη)

18:00 – 21:00               Στρατηγικός Σχεδιασμός και Νέα Χρηματοδοτικά Εργαλεία (Σταυρούλα Μπαρμπουνάκη)


ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 4 Οκτωβρίου 2014

Α΄ ΤΜΗΜΑ (ΠΤ1)

09:00 – 12:00               Πιστοποίηση/Τυποποίηση (Ζήσιμος Λυκούδης)

12:00 – 15:00               Βιώσιμη Τοπική Ανάπτυξη και Επιχειρηματικό Σχέδιο (Χρήστος Φώης)

 

Δ΄ ΤΜΗΜΑ (ΑΤ1)

09:00 – 12:00               Βιώσιμη Τοπική Ανάπτυξη και Επιχειρηματικό Σχέδιο (Χρήστος Φώης)

12:00 – 15:00               Πιστοποίηση/Τυποποίηση (Ζήσιμος Λυκούδης)

 

Β΄ ΤΜΗΜΑ (ΠΤ2)

15:00 – 18:00               Ηγεσία και Παρακίνηση Ανθρώπινου Δυναμικού (Βαρβάρα Τσιμεράκη)

18:00 – 21:00               Στρατηγικός Σχεδιασμός και Νέα Χρηματοδοτικά Εργαλεία (Σταυρούλα Μπαρμπουνάκη)

 

Γ΄ ΤΜΗΜΑ (ΠΤ3)

15:00 – 18:00               Στρατηγικός Σχεδιασμός και Νέα Χρηματοδοτικά Εργαλεία (Σταυρούλα Μπαρμπουνάκη)

18:00 – 21:00               Ηγεσία και Παρακίνηση Ανθρώπινου Δυναμικού (Βαρβάρα Τσιμεράκη)


ΚΥΡΙΑΚΗ 5 Οκτωβρίου 2014

Δ΄ ΤΜΗΜΑ (ΑΤ1)

09:00 – 12:00               Στρατηγικός Σχεδιασμός και Νέα Χρηματοδοτικά Εργαλεία (Σταυρούλα Μπαρμπουνάκη)

12:00 – 15:00               Ηγεσία και Παρακίνηση Ανθρώπινου Δυναμικού (Βαρβάρα Τσιμεράκη)

 

Ε΄ ΤΜΗΜΑ (ΑΤ2)

09:00 – 12:00               Ηγεσία και Παρακίνηση Ανθρώπινου Δυναμικού (Βαρβάρα Τσιμεράκη)

12:00 – 15:00               Στρατηγικός Σχεδιασμός και Νέα Χρηματοδοτικά Εργαλεία (Σταυρούλα Μπαρμπουνάκη)

 

Β΄ ΤΜΗΜΑ (ΠΤ2)

15:00 – 18:00               Βιώσιμη Τοπική Ανάπτυξη και Επιχειρηματικό Σχέδιο (Χρήστος Φώης)

18:00 – 21:00               Πιστοποίηση/Τυποποίηση (Ζήσιμος Λυκούδης)

 

Γ΄ ΤΜΗΜΑ (ΠΤ3)

15:00 – 18:00               Πιστοποίηση/Τυποποίηση (Ζήσιμος Λυκούδης)

18:00 – 21:00               Βιώσιμη Τοπική Ανάπτυξη και Επιχειρηματικό Σχέδιο (Χρήστος Φώης)


ΣΑΒΒΑΤΟ 11 Οκτωβρίου 2014

Δ΄ ΤΜΗΜΑ (ΑΤ1)

09:00 – 12:00               Έρευνα Αγοράς (Άρης Κουμπαρέλης)

12:00 – 15:00               Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών μέσω Διαδικτύου (e-διαφήμιση) (Αγησίλαος Κονιδάρης)

 

Ε΄ ΤΜΗΜΑ (ΑΤ2)

09:00 – 12:00               Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών μέσω Διαδικτύου (e-διαφήμιση) (Αγησίλαος Κονιδάρης)

12:00 – 15:00               Έρευνα Αγοράς (Άρης Κουμπαρέλης)

 

Γ΄ ΤΜΗΜΑ (ΠΤ3)

15:00 – 18:00               Δικτύωση Μ/Μ Επιχειρήσεων και Διανομή Προϊόντος (Μιχάλης Σιώζης)

18:00 – 21:00               Περιβάλλον και Ανάπτυξη (Φώτης Τσόπελας)

 

ΣΤ΄ ΤΜΗΜΑ (ΑΤ3)

15:00 – 18:00               Περιβάλλον και Ανάπτυξη (Φώτης Τσόπελας)

18:00 – 21:00               Δικτύωση Μ/Μ Επιχειρήσεων και Διανομή Προϊόντος (Μιχάλης Σιώζης)


ΚΥΡΙΑΚΗ 12 Οκτωβρίου 2014

A΄ ΤΜΗΜΑ (ΠΤ1)

09:00 – 12:00               Έρευνα Αγοράς (Άρης Κουμπαρέλης)

12:00 – 15:00               Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών μέσω Διαδικτύου (e-διαφήμιση) (Αγησίλαος Κονιδάρης)

 

Δ΄ ΤΜΗΜΑ (ΑΤ1)

09:00 – 12:00               Περιβάλλον και Ανάπτυξη (Φώτης Τσόπελας)

12:00 – 15:00               Δικτύωση Μ/Μ Επιχειρήσεων και Διανομή Προϊόντος (Μιχάλης Σιώζης)

 

Ε΄ ΤΜΗΜΑ (ΑΤ2)

09:00 – 12:00               Δικτύωση Μ/Μ Επιχειρήσεων και Διανομή Προϊόντος (Μιχάλης Σιώζης)

12:00 – 15:00               Περιβάλλον και Ανάπτυξη (Φώτης Τσόπελας)

 

ΣΤ΄ ΤΜΗΜΑ (ΑΤ3)

15:00 – 18:00               Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών μέσω Διαδικτύου (e-διαφήμιση) (Αγησίλαος Κονιδάρης)

18:00 – 21:00               Έρευνα Αγοράς (Άρης Κουμπαρέλης)


ΣΑΒΒΑΤΟ 18 Οκτωβρίου 2014

Α΄ ΤΜΗΜΑ (ΠΤ1)

09:00 – 12:00               Περιβάλλον και Ανάπτυξη (Φώτης Τσόπελας)

12:00 – 15:00               Δικτύωση Μ/Μ Επιχειρήσεων και Διανομή Προϊόντος (Μιχάλης Σιώζης)

 

Ε΄ ΤΜΗΜΑ (ΑΤ2)

09:00 – 12:00               Πιστοποίηση/Τυποποίηση (Ζήσιμος Λυκούδης)

12:00 – 15:00               Βιώσιμη Τοπική Ανάπτυξη και Επιχειρηματικό Σχέδιο (Χρήστος Φώης)

 

Β΄ ΤΜΗΜΑ (ΠΤ2)

15:00 – 18:00               Έρευνα Αγοράς (Άρης Κουμπαρέλης)

18:00 – 21:00               Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών μέσω Διαδικτύου (e-διαφήμιση) (Αγησίλαος Κονιδάρης)

 

ΣΤ΄ ΤΜΗΜΑ (ΑΤ3)

15:00 – 18:00               Στρατηγικός Σχεδιασμός και Νέα Χρηματοδοτικά Εργαλεία (Σταυρούλα Μπαρμπουνάκη)

18:00 – 21:00               Ηγεσία και Παρακίνηση Ανθρώπινου Δυναμικού (Βαρβάρα Τσιμεράκη)


ΚΥΡΙΑΚΗ 19 Οκτωβρίου 2014

Α΄ ΤΜΗΜΑ (ΠΤ1)

09:00 – 12:00               Ηγεσία και Παρακίνηση Ανθρώπινου Δυναμικού (Βαρβάρα Τσιμεράκη)

12:00 – 15:00               Στρατηγικός Σχεδιασμός και Νέα Χρηματοδοτικά Εργαλεία (Σταυρούλα Μπαρμπουνάκη)

 

Β΄ ΤΜΗΜΑ (ΠΤ2)

15:00 – 18:00               Περιβάλλον και Ανάπτυξη (Φώτης Τσόπελας)

18:00 – 21:00               Δικτύωση Μ/Μ Επιχειρήσεων και Διανομή Προϊόντος (Μιχάλης Σιώζης)

 

Γ΄ ΤΜΗΜΑ (ΠΤ3)

15:00 – 18:00               Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών μέσω Διαδικτύου (e-διαφήμιση) (Αγησίλαος Κονιδάρης)

18:00 – 21:00               Έρευνα Αγοράς (Άρης Κουμπαρέλης)

 

ΣΤ΄ ΤΜΗΜΑ (ΑΤ3)

15:00 – 18:00               Βιώσιμη Τοπική Ανάπτυξη και Επιχειρηματικό Σχέδιο (Χρήστος Φώης)

18:00 – 21:00               Πιστοποίηση/Τυποποίηση (Ζήσιμος Λυκούδης)