skip to Main Content
Ke

Αποκλειστικό: Απονομή βραβείων στην «Διεθνή Έκθεση Εικαστικών Τεχνών Κεφαλονιάς» απ τον όμιλο της UNESCO, στο Tμήμα Ψηφιακών Μέσων του ΤΕΙ Ιονίων Νήσων! Γράφει η Αναστασία Κανάκη

Μία ιδιαίτερα ξεχωριστή έκθεση φιλοξενούταν αυτές τις μέρες στον συνεδριακό χώρο του τμήματος Ψηφιακών Μέσων του ΤΕΙ Ιόνίων Νήσων, στο Αργοστόλι.

Η έκθεση ήταν ελεύθερη για το κοινό απ τις 28 Ιουλίου έως και χθες βράδυ, που πραγματοποιήθηκε η απονομή βραβείων στους καλλιτέχνες που συμμετείχαν!

Ήταν μία διοργάνωση της UNESCO Κεφαλονιάς, Ιθάκης και Ζακύνθου!

Στην έκθεση της UNESCO φέτος συμμετείχαν: πίνακες ζωγραφικής, ζωγραφική με ξυλοτέμπερα, φωτογραφία, πυρογραφία, αγιογραφία, χαλκοπλαστική, ξυλογλυπτική, μικρογλυπτική σε ατσάλι,  μικρογλυπτική σε μπρούτζο, μικτές τεχνικές σε χαλκό και κατασκευές με αλίκτυπα ξύλα θάλασσας!

Οι καλλιτέχνες που έλαβαν μέρος προέρχονταν κυρίως από Σχολές Καλών Τεχνών Ελλάδας και Εξωτερικού και είναι αλφαβητικά οι εξής:

Αντώνης Αντζουλίδης, Ειρήνη Αποστολοπούλου, Σοφία Αράβου – Παπαδάτου, Γεράσιμος Αυγερινός, Σωτήρης Βαγενάς, Δήμος Γιωργιτζίκης, Ελένη Γραφάκου, Ευάγγελος Ευαγγελάτος, Νόρα Θεοδοσιάδου, Αναστασία Καππάτου, Τζόγια Καππάτου, Νίκος Καππάτος, Χριστίνα Κεφάλα, Παναγής Κόκκινος, Ειρήνη Κόντου, Κώστας Κοροβίλας, Στέλιος Κουστουμπάρδης, Χαράλαμπος Κουστουμπάρδης, Ανδρεάδα Κωνσταντάτου, Γιάννης Λιβαθινός, Ελβίρα Λιγνού, Kωνσταντίνος Λιωσάτος, Εύα Μαραβέγια, Φωτεινή Μαραβέγια, Αλέξανδρος Μηλιαρέσης, Νίκος Μπιάζης, Ιάσων Οικονομόπουλος, Ελπίδα Παπαγεωργίου, Αναστασία Παπαδάτου, Ευανθία Παππά, Βασίλης Παυλάτος, Νίκος Παυλάτος, Άννα Πεφάνη, Κώστας Πιέτας, Μαρίνα Προβατίδου, Νίκος Σκιαδαρέσης, Μαρίνα Στελλάτου,  Νίκος Φαράντος, Ντίνα Φουρφουρή κ.ά.

Την απονομή έκανε η Πρόεδρος του Ομίλου, κ. Αναστασία Αποστολοπούλου – Παπαδάτου!

pe

Bραβείo Α κατηγορίας δόθηκε στους εξής: Νόρα Θεοδοσιάδου, Ειρήνη Αποστολοπούλου, Ελένη Γραφάκου, Σοφία Αράβου – Παπαδάτου, Παναγής Κόκκινος, Στέλιος Κουστουμπάρδης, Νίκος Μπιάζης, Φωτεινή Μαραβέγια.

http://youtu.be/VujtMaRDkh8

http://youtu.be/AfrmCAIXDsk

Bραβείo Β κατηγορίας δόθηκε στους εξής: Μαρίνα Στελλάτου, Ελπίδα Παπαγεωργίου, Δήμος Γιωργιτζίκης, Ελβίρα Λιγνού, Αλέξανδρος Μηλιαρέσης, Νίκος Καππάτος, Νίκος Σκιαδαρέσης, Τζόγια Καππάτου, Μαρίνα Προβατίδου, Αναστασία Καππάτου, Ανδρεάδα Κωνσταντάτου.

Bραβείo Γ κατηγορίας δόθηκε στους εξής: Εύα Μαραβέγια, Άννα Πεφάνη, Ιάσων Οικονομόπουλος, Αντώνης Αντζουλίδης, Νίκος Φαράντος, Μίγγα Άγγαθα, Ανδρεάδα Κωνσταντάτου.

Τιμητικές διακρίσεις: Ευάγγελος Ευαγγελάτος, Ντίνα Φουρφουρή, Γιάννης Λιβαθινός, Χριστίνα Κεφάλα, Ειρήνη Κόντου, Ανδρεάδα Κωνσταντάτου, Βασίλης Παυλάτος, Ευανθία Παππά, Κωνσταντίνος Λιωσάτος

Όλα τα έργα ήταν ξεχωριστά και πολύ ιδιαίτερα, συνθέτοντας ένα παζλ που το χαρακτήριζε η «δύναμη»… καθώς μας θύμιζε τους δύσκολους καιρούς που ζούμε, πόση δύναμη έχει η τέχνη, η ανθρώπινη φαντασία, η έμπνευση και η δίψα για δημιουργία και έκφραση!

Συγχαρητήρια σε όλους τους καλλιτέχνες!

Back To Top