Corner Kick Wallpaper A1z6k

CHAMPIONS LEAGUE: Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΤΕΛΙΚΩΝ

1993 / Βερολίνο, Γερμανία

ΜΑΡΣΕΪΓ – ΜΙΛΑΝ 1-0

Κι εγένετο Champions League! Η πρώτη διοργάνωση είναι γεγονός και το πρώτο στέμμα πήγε στη Γαλλία. Στον τελικό του Μονάχου η Μαρσέιγ επικράτησε 1-0 της Μίλαν και χρυσός σκόρερ ήταν ο Μπαζίλ Μπολί. Ηταν το 44ο λεπτό της αναμέτρησης, οι Γάλλοι έχουν κερδίσει κόρνερ και ο Ιβοριανός με κεφαλιά αφήνει άναυδους τους Ιταλούς. Η Μασσαλία στις φλόγες για το πρώτο Ευρωπαϊκό, ωστόσο όλοι θυμούνται το κακό που ήρθε λίγες εβδομάδες αργότερα! Το… τσουνάμι της διαφθοράς σκέπασε το «Βελοντρόμ», της αφαιρέθηκε ο τίτλος, υποβιβάστηκε και δεν μπόρεσε ποτέ να υπερασπιστεί το πρώτο Champions League.

1994 / Αθήνα, Ελλάδα

ΜΙΛΑΝ – ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 4-0

Το Ολυμπιακό στάδιο της Αθήνας κατάμεστο από 70.000 οπαδούς για τον τεράστιο τελικό ανάμεσα στη Μπαρτσελόνα και τη Μίλαν. 18 Μαΐου 1994 ημερομηνία εφιάλτης για τους Καταλανούς που γνώρισαν από τις μεγαλύτερες ήττες στην ιστορία τους. Η ομάδα του Καπέλο έκανε το τέλειο ματς, ο Σαβίσεβιτς ήταν ο τέλειος μαέστρος και οι Ροσονέρι έκαναν μοναδικό πάρτι επικρατώντας 4-0. Σούπερ ο Μασάρο με δυο γκολ (22′,45′), επιβλητικός ο Σαβίτσεβιτς (47′), απίθανος ο Ντεσαγί που διέλυσε κάθε αμυντικό σύστημα της Μπαρτσελόνα. Στο… καναβάτσο η ομάδα του Κρόιφ που είχε στη σύνθεσή της τεράστιες μορφές όπως οι Γκουαρδιόλα, Κούμαν, Μπακέρο, Στόιτσκοφ, Ρομάριο.

1995 / Βιέννη, Αυστρία

ΑΓΙΑΞ – ΜΙΛΑΝ 1-0

25 Μαΐου 1995, στάδιο «Πράτερ» στη Βιέννη. Η νεανική ομάδα του Λουίς Φαν Χάαλ ετοιμάζεται για την μοναδική της παράσταση απέναντι στη Μίλαν του Φάμπιο Καπέλο! Οι Ολλανδοί ήταν… ιπτάμενοι, Οφερμαρς, Φίνιντι, Κλάιφερτ έκαναν άνω – κάτω την ακριβοθώρητη άμυνα των Ιταλών και έβαλαν πολύ δύσκολα στους Μαλντίνι, Αλμπερτίνι, Κοστακούρτα, Μπαρέζι. Ο Ζέερντορφ ήταν αδιαπέραστος και τα αδέλφια Ντε Μπουρ εξαιρετικά στο ρόλο τους. Ο Πάτρικ Κλάιφερτ, σε ηλικία 18 ετών και 327 ημερών, έγινε ο νεότερος σκόρερ σε τελικό διοργάνωσης. Μπήκε αλλαγή στο 69′ στη θέση του Λιτμάνεν και 16 λεπτά αργότερα, πέτυχε το γκολ με το οποίο ο «Αίαντας» βρέθηκε στην κορυφή της Ευρώπης.

1996 / Ρώμη, Ιταλία

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ – ΑΓΙΑΞ 1-1 (4-2 πεν)

Ενα χρόνο αργότερα, ο Αγιαξ φρόντισε να τρελάνει ξανά την Ευρώπη. Η ομάδα του Φαν Χάαλ έφτασε στον Τελικό, εκεί όπου την περίμενε η Γιουβέντους του Μαρσέλο Λίπι. Θρίλερ στο Ολίμπικο, η «Μεγάλη Κυρία» άνοιξε το σκορ με τον Ραβανέλι στο 13′, ωστόσο στο 41′ ο Λιτμάνεν έστειλε το ματς στα… πέναλτι, αφού ούτε στην παράταση υπήρξε νικητής! Ο Ντάβιντς αστόχησε στο πρώτο πέναλτι, ο Φεράρα έδωσε το προβάδισμα! Στο τέταρτο πέναλτι του Αγιαξ ο Σιλόι έστειλε τη μπάλα στη δεξιά πλευρά, εκεί όπου ο Περούτζι έπεσε σωστά και έστειλε τη Γιούβε στην κορυφή της Ευρώπης!

1997 / Μόναχο, Γερμανία

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ – ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ 3-1

Η… κατάρα είχε αρχίσει από τη Μίλαν, πέρασε στον Αγιαξ και συνεχίστηκε στη Γιουβέντους. Ο νικητής του τελικού δεν μπορούσε να υπερασπιστεί το στέμμα του. Μόναχο, 28 Μαΐου, η Γιουβέντους αντιμετωπίζει τη Ντόρτμουντ του Οτμαρ Χίτσφλεντ. Το Ολυμπιακό Στάδιο κατάμεστο από 60.000 φιλάθλους και οι Γερμανοί σε μια μοναδική παράσταση επικράτησαν 3-1 της «Μεγάλης Κυρίας» και βρέθηκαν στην κορυφή της Ευρώπης. Μοναδικός ο Ρίντλε, πέτυχε δυο γκολ (29′, 34′), δίνοντας το προβάδισμα. Ο Ντελ Πιέρο στο 65′ μείωσε σε 2-1, αλλά πριν προσπαθήσει η Γιούβε να μπει στο παιχνίδι ήρθε ο Ρίκεν για να της κόψει τα φτερά…

1998 / Άμστερνταμ, Ολλανδία

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ – ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ 1-0

Τρίτος διαδοχικός τελικός για τη Γιουβέντους του Μαρσέλο Λίπι! Αυτή τη φορά αντίπαλος η Ρεάλ Μαδρίτης του Ραούλ, του Σούκερ, του Μιγιάτοβιτς, του Ρεδόνδο. Το «Άμστερνταμ Αρίνα» κατάμεστο για ένα μεγάλο ραντεβού, με τους Ιταλούς να είναι το μεγάλο φαβορί, αφού ήδη είχαν κατακτήσει το πρωτάθλημα. Η «Μεγάλη Κυρία» με Ζιντάν, Ντελ Πιέρο, Ιντζάγκι, Ντάβιτς το πάλεψε, αλλά ένα… τσίμπημα της μπάλας από τον Μιγιάτοβιτς στο 66′ της αναμέτρησης ήταν αρκετό για να δώσει στη Ρεάλ Μαδρίτης το 7ο ευρωπαϊκό της. Αυτή ήταν η τελευταία διοργάνωση του Τσάμπιονς Λιγκ, στην οποία πήραν μέρος μόνο πρωταθλήτριες ομάδες.

1999 / Βαρκελώνη, Ισπανία

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ – ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ 2-1

Στη συμπλήρωση των 90s, το «ιερό δισκοπότηρο» του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου ήταν έτοιμο για Μόναχο, με τη Μπάγερν να είναι μπροστά στο σκορ 1-0 με γκολ του Μπάσλερ στο 6′. Από το 90′ όμως μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Κολίνα η απόσταση είναι μεγάλη. Ο Τέντι Σέριγχαμ καταφέρνει να ισοφαρίσει και ο Σόλσκιερ γίνεται ο μεγαλύτερος εφιάλτης των Βαυαρών, διαμορφώνοντας το 2-1 και στέλνοντας το… τρεμπλ στο Μάντσεστερ. «Ηταν γραφτό να γίνει» θα τονίσει ο Μπέκαμ και ο Σερ Αλεξ Φέργκιουσον θα προσθέσει: «Η καλύτερη μέρα της ζωής μου… Αυτό είναι το ποδόσφαιρο, διάολε…»!

2000 / Παρίσι, Γαλλία

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ – ΒΑΛΕΝΘΙΑ 3-0

Ήταν ο πρώτος «εμφύλιος» στην ιστορία του Champions League. Στο Παρίσι τον Μάιο του 2000 Ρεάλ Μαδρίτης και Βαλένθια βρέθηκαν αντιμέτωπες, με τις νυχτερίδες να δίνουν για πρώτη φορά το παρών στον τελικό μετά από μία εντυπωσιακή πορεία. Εκεί, όμως, λύγισαν απέναντι στην ομάδα του Ντελ Μπόσκε. Η Ρεάλ έφτασε στη μεγάλη νίκη με 3-0 χάρη στα γκολ των Μοριέντες (39′), ΜακΜάναμαν (67′) και Ραούλ (75′). Ήταν η εποχή που το Champions League άλλαζε μορφή και είχε προκαλέσει εντύπωση ότι καμία από τις δύο δεν είχε κατακτήσει το πρωτάθλημα στην Ισπανία την προηγούμενη σεζόν (Μπαρτσελόνα).

2001 / Μιλάνο, Ιταλία

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ – ΒΑΛΕΝΘΙΑ 1-1 (5-4 πεν)

Δεύτερος συνεχόμενος τελικός για την ομάδα του Ραούλ Κούπερ, δεύτερη απογοήτευση. Το Μιλάνο υποδέχθηκε την Μπάγερν και την Βαλένθια για τον μεγάλο τελικό, σε κάτι που φάνηκε σαν μία προσπάθεια οι ομάδες να διορθώσουν τις αδικίες του παρελθόντος. Έτσι, το ματς ήταν κλειστό. Δύο πέναλτι, τελικό αποτέλεσμα 1-1 και παράταση. Όλα έμειναν ίδια μέχρι το 120′ και οι ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στα πέναλτι. Μετά από 5 εκτελέσεις το σκορ ήταν στο 3-3, πριν ο Καν αποκρούσει το πέναλτι του Πελεγκρίνο και δώσει το τρόπαιο στην Μπάγερν. Εκείνο το βράδυ ο Ότμαρ Χίτσφελντ μπήκε στο κλαμπ των προπονητών με κατακτήσεις Champions League με διαφορετικές ομάδες (το είχε καταφέρει και με την Ντόρτμουντ).

2002 / Γλασκώβη, Σκωτία

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ – ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ 2-1

Ήταν η σεζόν που η Λεβερκούζεν έχασε τα πάντα στο τέλος. Η ομάδα του Κλάους Τόπμελερ είχε εντυπωσιάσει και ήταν άξιος αντίπαλος της Ρεάλ στον τελικό της Γλασκώβης. Η Βασίλισσα έφτασε στην 3η κατάκτηση μέσα σε 3 χρόνια, κερδίζοντας με 2-1, όμως εκείνο που έμεινε ήταν το εκπληκτικό γκολ του Ζινεντίν Ζιντάν, το καλύτερο στην ιστορία των τελικών. Ο Ραούλ έδωσε νωρίς το προβάδισμα στους Μαδριλένους, όμως η απάντηση του Λούσιο ήταν γρήγορη. Το ματς ήταν ανοιχτό και στο 45′ σε μία στιγμή μαγείας ο Γάλλος, που φυσικά ψηφίστηκε MVP, με εκπληκτικό σουτ στην κίνηση έκανε το 2-1. Ήταν το 9ο τρόπαιο της Ρεάλ.

2004 / Μάντσεστερ, Αγγλία

ΜΙΛΑΝ – ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ 0-0 (3-2 πεν)

Ο πρώτος ιταλικός εμφύλιος σε τελικό Champions League διεξήχθη στο Μάντσεστερ το 2003, με τον Πάβελ Νέντβεντ να τον χάνει λόγω τιμωρίας. Γιουβέντους και Μίλαν κατάφεραν να αλληλοεξουδετερωθούν, με το 0-0 να μένει μέχρι το τέλος χωρίς πολλές συγκινήσεις. Το σκορ δεν άλλαξε ούτε στην παράταση και στα πέναλτι οι ροσονέρι κατάφεραν να κατακτήσουν το τρόπαιο, κερδίζοντας με 3-2, με τον Σεβτσένκο να ευστοχεί στην τελευταία εκτέλεση. Έτσι, ο Πάολο Μαλντίνι σήκωσε το τρόπαιο ως αρχηγός, κάτι που είχε κάνει ο πατέρας του το 1963, για το 4ό του τρόπαιο. Η Μίλαν έφτασε ξανά στην κορυφή της Ευρώπης μετά το 1994, κατακτώντας το Champions League/Κύπελλο Πρωταθλητριών για 6η φορά.

2005 / Γκεζελκίρχεν, Γερμανία

ΠΟΡΤΟ – ΜΟΝΑΚΟ 3-0

Η διοργώνωση με την μεγαλύτερη έκπληξη στον τελικό. Πόρτο και Μονακό έκαναν εκπληκτικές πορείες, για να βρεθούν στο Γκελζενκίρχεν, όπου η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο θριάμβευσε. Οι Μονεγάσκοι υποκλίθηκαν στην ανωτερότητα των Δράκων, που έφτασαν δίκαια στη νίκη με 3-0, στην πρώτη τους παρουσία σε τελικό. Κάρλος Αλμπέρτο (39′), Ντέκο (71′) και Αλένιτσεβ (75′) σκόραραν για την Πόρτο, που έφτασε στην κατάκτηση του δεύτερου τροπαίου της μετά το 1987. Όσο για την Μονακό; Μετά τον τελικό, δεν κατάφερε να χτίσει πάνω σε εκείνη την επιτυχία, πέρασε πολύ δύσκολες στιγμές, βρέθηκε ακόμη και στην Ligue 2 μέχρι να φτάσουμε στην εποχή του Ριμπολόβλεβ.

2005 / Κωνσταντινούπολη, Τουρκία

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ – ΜΙΛΑΝ 3-3 (3-2 πεν)

Ένας από τους καλύτερους τελικούς στην ιστορία της διοργάνωσης. Μίλαν και Λίβερπουλ προσέφεραν γκολ και θέαμα στην Κωνσταντινούπολη, όπου είδαμε απίστευτα πράγματα. Ο Μαλντίνι άνοιξε το σκορ μόλις μετά από 50 δευτερόλπτα, για να φτάσουμε στο 3-0 στο ημίχρονο μετα γκολ του Κρέσπο (39′, 44′)! Η συνέχεια, όμως, ήταν ακόμη καλύτερη. Μέσα σε 6′ η Λίβερπουλ είχε φέρει το ματς στα ίσα με γκολ των Τζέραρντ (54′), Σμίσερ (56′) και Αλόνσο (60′)! Ήταν το μεγαλύτερο come back στην ιστορία των τελικών, με το 3-3 να μένει μέχρι το τέλος, να μην αλλάζει στην παράταση και να πηγαίνουμε στα πέναλτι. Εκεί, ο Ντούντεκ ήταν ο ήρωας των κόκκινων και ο Σεβτσένκο, που είχε σκοράρει στο τελευταίο πέναλτι στον τελικό με την Γιουβέντους δύο χρόνια νωρίτερα, ο μοιραίος των ροσονέρι, μιας και το πέναλτι το απέκρουσε ο Ντούντεκ, για να φτάσει ξανά η Λίβερπουλ στην κορυφή της Ευρώπης μετά από 21 χρόνια, κατακτώντας το 5ο της τρόπαιο.

2006 / Παρίσι, Γσλλίσ

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ – ΑΡΣΕΝΑΛ 2-1

Το Παρίσι υποδέχθηκε την Μπαρτσελόνα, που έφτανε για πρώτη φορά σε τελικό μετά το 1992, και την Άρσεναλ, που έφτανε για πρώτη φορά στην ιστορία της. Δεν έμελλε, όμως, να είναι η βραδιά των κανονιέρηδων, που είδαν τον Γιενς Λέμαν να αποβάλλεται μόλις στο 18′ για φάουλ στον Ετό εκτός περιοχής. Παρόλα αυτά, οι Λονδρέζοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 37′ με τον Κάμπελ και να το παλέψουν μέχρι το τέλος. Ο Ετό, όμως, στο 76′ έφερε το ματς στα ίσα, πριν ο Μπελέτι κάνει το τελικό 2-1 στο 81′, για να δώσει τη νίκη στην Μπαρτσελόνα και να σημαδέψει το ξεκίνημα της κυριαρχίας των μπλαουγκράνα τα επόμενα χρόνια. Τότε, με ηγέτη τον Ροναλντίνιο και στη συνέχεια με τον Λιονέλ Μέσι.

2007 / Αθήνα, Ελλάδα

ΜΙΛΑΝ – ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ 2-1

Μετά την οδυνηρή ήττα στην Κωνσταντινούπολη το 2005, η Μίλαν είχε την ευκαιρία για εκδίκηση κόντρα στην Λίβερπουλ και την πήρε σε ένα γήπεδο όπου είχε κατακτήσει και το 1994 τον τίτλο, στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας. Παρά το καλό ξεκίνημα των Reds, οι Ροσονέρι πήραν το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου μέρους με τον Ιντζάγκι ο οποίος στο 82′ σκόραρε ξανά για το 2-0. Αυτή τη φορά οι Reds δεν μπορούσαν να κάνουν ανατροπή και η κεφαλιά του Κάουτ στο 89′ έφερε απλά το γκολ της παρηγοριάς (2-1). Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι είχε μόλις κατακτήσει το 7ο Champions League, συγκομιδή που είναι η δεύτερη καλύτερη στην Ευρώπη, μετά τα 10 της Ρεάλ Μαδρίτης.

2008 / Μόσχα, Ρωσία

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ – ΤΣΕΛΣΙ 1-1 (6-5 πεν)

Από τους πιο θεατρικούς τελικούς όλων των εποχών. Στην ρωσική πρωτεύσουσα έγινε ο πρώτος αγγλικός εμφύλιος στην ιστορία και δεν μπορούσε να έχει πιο δραματικό φινάλε. Οι Κόκκινοι Διάβολοι προηγήθηκαν με κεφαλιά του Ρονάλντο, η Τσέλσι ισοφάρισε με τον Λάμπαρντ και είχε και δύο δοκάρια. Στην παράταση δεν άλλαξε κάτι και το ματς οδηγήθηκε στη ρουλέτα της Μόσχας. Ο Τσεχ απέκρουσε το πέναλτι του Κριστιάνο και στην τελευταία εκτέλεση ο Τέρι, είχε την ευκαιρία να χαρίσει τον τίτλο. Ο captain των Μπλε γλίστηρησε στο βρεγμένο τερέν, ο Φαν Ντερ Σαρ έπεσε λάθος και η μπάλα πήγε στο δοκάρι. Η Γιουνάιτεντ βρήκε δίχτυα στις υπόλοιπες εκτελέσεις, ο Ολλανδός έπιασε το πέναλτι του Ανελκά και έγινε εκείνος ο ήρωας, δίνοντας το βαρύ τρόπαιο στην Γιουνάιτεντ.

2009 / Ρώμη, Ιταλία

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ – ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ 2-0

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήθελε να γίνει η πρώτη ομάδα που θα κατακτήσει back-to-back τίτλους στο Champions League, έκανε το πρώτο βήμα με την παρουσία της στον τελικό, όμως σταμάτησε εκεί. Και ο λόγος ήταν η Μπαρτσελόνα του Γκουαρδιόλα. Οι Μπλαουγκράνα με τριπλέτα Ετό, Μέσι, Ανρί στην επίθεση και τον Γιάγια Τουρέ στο κέντρο της άμυνας επικράτησαν 2-0 με τους Ετό και Μέσι να βάζουν ένα γκολ σε κάθε 45λεπτο και να καθαρίζουν τον τελικό. Ηταν ο τρίτος τίτλος των Καταλανών στην κορυφαία διοργάνωση και το πρώτο μεγάλο τρόπαιο της χρυσής εποχής του Πεπ.

2010 / Μαδρίτη, Ισπανία

ΙΝΤΕΡ – ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ 2-0

Εχοντας περάσει ηρωικά από τον μυθικό ημιτελικό με την Μπαρτσελόνα στο Camp Nou, η Ιντερ του Ζοσέ Μουρίνιο ήταν το φαβορί κόντρα στην Μπάγερν του Φαν Γκααλ. Οι Νερατζούρι επικράτησαν μάλλον εύκολα στο Santiago Bernabeu χάρη σε δύο εξαιρετικά γκολ του Μιλίτο, ο οποίος εκτός από το Champions League είχε χαρίσει με κρίσιμα γκολ το πρωτάθλημα και το κύπελλο Ιταλίας στους Μιλανέζους. Σε ένα εκπληκτικό φινάλε στη σεζόν η Ιντερ βρέθηκε στο peak της ιστορίας της αφού έγινε η πρώτη ιταλική ομάδα -και μοναδική μέχρι σήμερα- που κατακτά το treble. Αυτή ήταν η δεύτερη κούπα CL για τον Special One ύστερα από αυτή με την Πόρτο (2004).

2011 / Λονδίνο, Αγγλία

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ – ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ 3-1

Επανάληψη του τελικού του 2009 με την Μπαρτσελόνα να πετυχαίνει ξανά τη Γιουνάιτεντ σε τελικό ύστερα από δύο χρόνια και να τη νικά ξανά. Στον αγώνα του Wembley οι Μπλαουγκράνα ήταν μία κλάση πάνω από την αντίπαλό τους που άντεξε μέχρι το 27′ όταν ο Πέδρο έκανε το 1-0 με ψύχραιμο τελείωμα. Ανέλπιστα μάλλον, οι Κόκκινοι Διάβολοι ισοφάρισαν με το πλασέ του Ρούνεϊ στο 34′ όμως στην επανάληψη τα σουτ εκτός περιοχής από τους Μέσι (54′) και Βίγια (69′) έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα και κούπα στην Καταλονία. Η Μπάρτσα κατέκτησε το δεύτερο Champions League στην τετραετία του Πεπ Γκουρδιόλα και το τέταρτο στην ιστορία της.

2012 / Μόναχο, Γερμανία

ΤΣΕΛΣΙ – ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ 1-1 (4-3 πεν)

Για πέμπτη φορά στα τελευταία έξι χρόνια ο τελικός είχε εκπρόσωπο από την Αγγλία και αυτή τη φορά ήταν η Τσέλσι. Σε ένα ακόμα ημιτελικό-θρίλερ στο Camp Nou η ομάδα του Ρομπέρτο Ντι Ματέο ανέτρεψε παίζοντας με δέκα παίκτες το 2-0 και έκανε check in στο μεγάλο ραντεβού, όπου είχε πολύ δύσκολο έργο αντιμετωπίζοντας την Μπάγερν στο Μόναχο. Οι Βαυαροί άνοιξαν το σκορ στο 83′ όμως ο Ντρογκμπά με κεφαλιά-δυναμίτη στο 88′ έστειλε το ματς στην παράταση στο. Εκεί ο Τσεχ έπιασε πέναλτι του Ρόμπεν και στην ψυχοφθόρο διαδικασία ήταν ο πρωταγωνιστής και ο Ντρογκμπά ξανά εκτελεστής. Ηταν το πρώτο Champions League στην ιστορία του κλαμπ του δυτικού Λονδίνου.

2013 / Λονδίνο, Αγγλία

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ – ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ 2-1

Η Μπάγερν ήταν στα καλύτερά της εκείνο το διάστημα και διεκδίκησε ξανά τη μεγάλη κούπα, αυτή τη φορά κόντρα στην Ντόρτμουντ σε εμφύλιο τελικό που ύστερα από δύο χρόνια έγινε ξανά στο Wembley. Οι Βαυαροί προηγήθηκαν με κεφαλιά του Μάντζουκιτς στο 60′, όμως η Μπορούσια ισοφάρισε 8 λεπτά αργότερα με πέναλτι του Γκουντογκάν. Το ματς ήταν πολύ κοντά στο να οδηγηθεί στην παράταση, όμως μία στιγμή μαγείας ανάμεσα σε Ριμπερί και Ρόμπεν χάρισε την κούπα στην Μπάγερν με τακουνάκι του Γάλλου και υπέροχο τελείωμα του Ολλανδού, ο οποίος εκείνο το βράδυ πέταξε για πάντα από πάνω του την ετικέτα του loser.

2014 / Λισσαβόνα, Πορτογαλία

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ – ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 4-1

Για δεύτερη φορά είχαμε ισπανικό τελικό και πέμπτη εμφύλιο. Εχοντας κάνει το θαύμα με την κατάκτηση του πρωταθλήματος Ισπανίας, η Αλέτικο ήθελε να κάνει και δεύτερο με το Champions League κόντρα στην Ρεάλ και βρέθηκε πραγματικά πολύ κοντά να τα καταφέρει. Στο 36′ μετά το λάθος του Κασίγιας ο Γοδίν έκανε το 1-0 για τους Ροχιμπλάνκος, που το κράτησαν μέχρι το 93′. Τότε, σε μία φάση που θα μείνει για πάντα στα highlights της διοργάνωσης, ο Σέρχιο Ράμος με κεφαλιά έκανε το 1-1. Στην παράταση η κούραση λύγισε την ομάδα του Ντιέγο Σιμεόνε και οι Μερέγνες με τρία γκολ από Μπέιλ, Μαρσέλο, Ρονάλντο, μετέτρεψαν τον τελικό σε πάρτι κατακτώντας το περιβόητο δέκατο που τόσα χρόνια κυνηγούσαν.