skip to Main Content
Allegri Enrique 600

CHAMPIONS LEAGUE: ΣΕΝΤΟΝΙ, ΓΚΟΛ, ΜΑΓΕΙΑ…

Τα 10 γκολ – ποιήματα στους τελικούς του Τσάμπιονς Λιγκ!

Το gazzetta.gr σάς βάζει στο κλίμα και… ανοίγει την όρεξη για τη μεγάλη βραδιά του Βερολίνου, παρουσιάζοντας τα 10 καλύτερα γκολ σε τελικούς Τσάμπιονς Λιγκ!

Τα βλέπεις, τα ξαναβλέπεις, τα θυμάσαι, συγκινείσαι και αντιλαμβάνεσαι έναν από τους μεγαλύτερους λόγους για τους οποίους περιμένεις κάθε χρόνο τον μεγάλο τελικό των «αστεριών». Τις γκολάρες!

ZINEDINE ZIDANE / 2002

ΜΠΑΓΕΡΝ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ – ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 1-2

Το πρώτο από αυτά που έρχεται στο μυαλό δίχως την παραμικρή προσπάθεια, είναι το απόλυτο γκολ του Ζινεντίν Ζιντάν, στον τελικό του 2002 στο «Hampden Park». Η κούρσα του Ρομπέρτο Κάρλος από αριστερά, η σέντρα, το αριστερό εκπληκτικό βολέ με φάλτσο του τεράστιου «Ζιζού», στο δεξί «παραθυράκι» του Μπουτ.

ALESSANDRO DEL PIERO / 1997

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ – ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ 3-1

Αν και του έμεινε το μετάλλιο του φιναλίστ της διοργάνωσης, ο Ντελ Πιέρο πέτυχε καταπληκτικό γκολ στον τελικό του 1997 κόντρα στη Μπορούσια Ντόρτμουντ. Με φοβερό τακουνάκι στην κίνηση μείωσε προσωρινά σε 2-1, προτού ο Ρίκεν διαμορφώσει το αποτέλεσμα εκείνου του αγώνα στο «Olympiastadion».

HERNAN CRESPO / 2005

ΜΙΛΑΝ – ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ 3-3

Στο έπος που γράφτηκε πριν από μια δεκαετία στην Κωνσταντινούπολη, ο Ερνάν Κρέσπο πέτυχε ένα από τα πιο ωραία γκολ σε τελικό του θεσμού, ενώ εξωπραγματική ήταν και η πάσα του Κακά που τον έβγαλε στην πλάτη της άμυνας της Λίβερπουλ για το 3-0 του ημιχρόνου, με τρόπο που όσο κι αν προσπαθήσεις, απορείς…

STEVE MCMANAMAN / 2000

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ – ΒΑΛΕΝΘΙΑ 3-0

Με πανέμορφο ψαλίδι… στην ευθεία, ο Στιβ ΜακΜάναμαν κλείδωσε ουσιαστικά το 8ο ευρωπαϊκό τρόπαιο για τη «βασίλισσα» στον ισπανικό εμφύλιο του «Stade de France». Εξίσου εντυπωσιακό, φυσικά, και το γκολ του Ραούλ που διένυσε τα 3/4 του γηπέδου για να περάσει και τον Κανιθάρες και να σκοράρει.

CARLOS ALBERTO / 2004

ΜΟΝΑΚΟ – ΠΟΡΤΟ 0-3

Το ματς στο οποίο ο Άκης Ζήκος έγινε ο πρώτος Έλληνας που αγωνίστηκε σε τελικό Τσάμπιονς Λιγκ, με τη σύγχρονη μορφή του θεσμού! Η παρουσία του δικού μας, αμυντικού, ήταν βέβαια γλυκόπικρη, αφού ναι μεν κατάφερε κάτι ιστορικό, όμως η Μονακό ηττήθηκε με σκορ 3-0. Ο Κάρλος Αλμπέρτο άνοιξε το σκορ με ωραίο δεξί βολέ.

LARS RICKEN / 1997

Μετά το τακουνάκι του Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο, ο Λαρς Ρίκεν διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στον τελικό του 1997, με τους Βεστφαλούς ν’ ανεβαίνουν στην κορυφή της Ευρώπης. Έπειτα από ωραία προωθημένη μπαλιά, ο Δυτικογερμανός δεν το σκέφτηκε και πολύ βλέποντας τον Περούτσι εκτός εστίας και με καταπληκτικό σουτ το «κόλλησε»!

DEJAN SAVICEVIC / 1994

ΜΙΛΑΝ – ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 4-0

Η λόμπα του Σαβίσεβιτς στον τελικό του ΟΑΚΑ ανάμεσα σε Μίλαν και Μπαρτσελόνα, μνημονεύεται με ευκολία κι αν κάποιοι ήταν μικροί σε ηλικία το 1994, τότε εντυπωσιάζονται βλέποντάς το στο youtube. Ήταν το τρίτο γκολ της άνετης και ευρείας νίκης των «ροσονέρι» με το τελικό 4-0.

DIEGO MILITO / 2010

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ – ΙΝΤΕΡ 0-2

Στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», ο τελικός του 2010 είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντιέγκο Μιλίτο που με τα δύο γκολ του, χάρισε στους «νερατζούρι» το τρόπαιο, στο τελευταίο παιχνίδι του Ζοσέ Μουρίνιο στον πάγκο των Ιταλών. Το δεύτερο, στο 70ο λεπτό, είναι φυσικά αυτό που κερδίζει τις εντυπώσεις.

DAVID VILLA / 2011

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ – ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ 3-1

Η απόλυτη Μπαρτσελόνα του Πεπ Γκουαρντιόλα, πάτησε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Γουέμπλεϊ» και ο Νταβίντ Βίγια με το καταπληκτικό σουτ στο αριστερό «Γ» του Έντβιν Φαν ντερ Σαρ, «κέρδισε» σε ομορφιά τα γκολ των Μέσι και Πέδρο.

ARJEN ROBBERN / 2013

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ – ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ 1-2

Στον τελικό στο «Γουέμπλεϊ», ο Αριέν Ρόμπεν έδειχνε ότι δεν ήθελε να πάει το ματς στην παράταση με το 1-1 που διατηρούταν στο 88′. Παραμόνευε για το γκολ, έψαχνε τη… χαραμάδα και τη βρήκε στο 89ο λεπτό, για να «τρυπήσει» την άμυνα των Βεστφαλών και να πλασάρει έξυπνα τον Βαϊντενφέλερ για το 2-1 με το οποίο οι Βαυαροί ανέβηκαν στην κορυφή της Ευρώπης.